Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Września 19, 2020, 19:03:12
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kalendarz ogrodnika - styczeń  (Przeczytany 4020 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
małgosia w
Administrator

« : Stycznia 02, 2009, 19:14:33 »

Myślę,że dobrze byłoby zamieszczać informacje nt.czynności wykonywanych na działkach i w ogrodach w poszczególnych miesiącach.Początkującym ogrodnikom pomoże to zaplanować prace ,a zaawansowanym przypomni o czym zapomnieli. Smile
Z uwagi na to,że różnica w rozpoczęciu wegetacji między zachodnią a wschodnią granicą Polski wynosi ok.3 tyg.,możemy tu podawać tylko orientacyjne terminy.
Zachęcam wszystkich doświadczonych ogrodników do dzielenia się swoją wiedzą.

-Pod koniec stycznia w sklepach ogrodniczych jest już b.duży wybór nasion i mamy największą szansę na kupienie poszukiwanych odmian.
-Kto ma dobrze oświetlony parapet może już wysiewać nasiona szałwii,lobelii,żeniszka,petunii.
-Cierpliwi i o zręcznych palcach mogą  wysiać poziomki,w czerwcu już będzie co skubać
-Gdy przez kilka dni temperatura jest dodatnia podlawamy iglaki,szczególnie te rosnące w pojemnikach.Zapobiegnie to suszy fizjologicznej.
-Bielimy pnie drzew,żeby zapobiec uszkodzeniom mrozowym.
-Unikamy udeptywania trawnika przykrytego śniegiem -trawa w tym miejscu może pleśnieć.
-Pędzimy nowalijki na parapecie -pietruszkę,cebulę,szczypior,seler.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Naradka
Aktywny
**

Opolskie - strefa 6b

« Odpowiedz #1 : Stycznia 02, 2009, 19:51:18 »

- Wysiewmy nasiona wymagające stratyfikacji (przejścia okresu zimna - najczęściej około 4-6    tygodni).Są to:zawilec,sasanka,tawułka,pierwiosnek.Wysiewamy je do pojemników przykrytych szybą i wystawiamy na dwór.

- Kontrolujemy stan bulw i kłączy przechowywanych w piwnicach.

Pozdrawiam Natka
Lisa
Rezydent

« Odpowiedz #2 : Stycznia 02, 2009, 20:00:09 »

Mój pomysł na lobelię (zawsze obecną na balkonie) która nasionka ma bardzo drobne a sadzonki równie delikatne. Nasionka wysiewam do pojemników grupkami po odrobinie nasionek. Kępek, które w ten sposób powstają, nie rozdzielam, tylko przesadzam w całości do większych pojemników lub od razu do skrzynek balkonowych.

Pozdrawiam Lisa Very Happy
Naradka
Aktywny
**

Opolskie - strefa 6b

« Odpowiedz #3 : Stycznia 06, 2009, 08:36:01 »

Jeśli komuś zachciałoby się samodzielnie wyhodować pelargonię z nasion przypominam, że trzeba to zrobić w styczniu.
Nasiona wysiewamy do podłoża o temp. 20-24 stopnie C. Nie przykrywamy tylko dociskamy do podłoża. Wilgotność podłoża utrzymujemy dając przezroczyste wieczko lub wkładamy w worek foliowy. Około połowy lutego(najwcześniej) przepikowujemy pojedynczo do doniczek i ustawiamy w miejscu nieco chłodniejszym.

I jeszcze jedno przypomnienie kto uprawia lipkę pokojową (Sparmania africana) musi pamiętać, że może nie zakwitnąć jeśli nie spędzi zimy w pomieszczeniu widnym, ale nie słonecznym w temp. 5 - 10 stopni C przez okres minimum 6 tygodni, a najlepiej 2 - 2,5 miesiąca.

Pozdrawiam Natka
Naradka
Aktywny
**

Opolskie - strefa 6b

« Odpowiedz #4 : Stycznia 06, 2009, 08:44:27 »

Jest sporo śniegu, kto nie obwiązał krzewów iglastych warto przejść się po ogrodzie i otrząsnąć krzewy ze śniegu zanim na nich zlodowacieje i odkształci nam pędy.

Pozdrawiam Natka
marjanna17
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Lutego 03, 2009, 18:29:55 »

Trochę pokręciłam z tym wklejaniem. Może następnym razem pójdzie mi lepiej.

Ja inaczej stratyfikuje nasiona. Najpierw nasiona /całą torebkę/ wkładam do lodówki, na co najmniej na 3 tygodnie. Po tym czasie nasiona wysiewam do doniczek. Sposób sprawdzony i skuteczny.
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: