Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Nasza działka i ogród => Ogrodowe różności => Wątek zaczęty przez: bura4 Września 21, 2008, 19:34:35Tytuł: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: bura4 Września 21, 2008, 19:34:35
Kochani, tak sobie myślę i myślę. Trzeba by zabezpieczyć moje ogrodowe roślinki na zimę i jakoś zastanawiam się czy nie macie jakiś swoich domowych sposobów na to. Z dawnego remontu zostało mi sporo styropianu, ponoć to się podkłada pod doniczki (a mam sporo donic z borówką amerykańską). Czyli to pod spód. Mam też taką jakby piankę co się podkłada pod panele, czy ona się nada?? Rozumiem, że można owijać w tą folijkę z bąbelkami, można włożyć do pudła kartonowego. Czym je wykładacie?? Czy nadadzą się takie ścinki z niszczarki?? Albo słoma??Siano?? Trociny?? Roślinki będą stały pod zadaszeniem z dwóch stron osłonięte.  Teraz ketmie. Mądra byłam i zrobiłam z nich drzewka, ale teraz czym osłonić ten pieniek... W "Maja w ogrodzie" widziałam facet miał taką rurkę na osłanianie rośliny przed kotem, czy to by mogło być jako osłona? Tyle, że plastik to zimny... Napiszcie jak Wy to robicie, jeśli dubluję wątek to proszę o doklejenie bo nie znalazłam nigdzie takowego.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: JeyDee Września 22, 2008, 00:59:59
ścinki z niszczarki?? Albo słoma??Siano?? Trociny??
Również zmięte gazety.
Styropian pod donice zawsze.
Ale weź pod uwagę jedną rzecz - zabezpieczenie roślin doniczkowych zimujących na dworze jest uzależnione od temperatury otoczenia. Nie wolno robić tego na zapas, tylko dlatego, że w kalendarzu idzie zima.
Zbyt wczesne obaduchanie rośliny jest równie zabójcze jak przemrożenie.
Hoduję krzewy i byliny w donicach na balkonie od kilku lat i o zabezpieczeniach wiem sporo. Np. to, że sygnałem do ocieplania donic jest spadek temperatury do -10 st.C.
I nie mówię o jednej zimnej nocy, tylko o ustabilizowanej temperaturze. Czyli -10 st. w nocy, a do tego ujemna temperatura następnego dnia i prognoza na nadchodzące dni również z ujemnymi temperaturami.
Dopóki na dworze jest po prostu zimno (0 st. w dzień, -5/-8 st. w nocy) jedyne co należy zrobić to przestawić donice w miejsce osłonięte od wiatru i deszczu i podłożyć styropian.
I pilnować jak oka w głowie, aby podłoże w donicach nie było zbyt mokre. Jeżeli jest możliwe, że do donic napada deszcz to trzeba zabrać podstawki.
Dodam jeszcze, że ubiegłej zimy nie doczekałam się prognozy pogody stosownej do ocieplania donic i wszystkie moje rośliny spędziły zimę "goło i wesoło".
Przeżyło wszystko poza ketmią, którą ukatrupiłam na początku jesieni.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: Naradka Stycznia 03, 2009, 14:44:44
Sposobów zabezpieczenia roślin rosnących w donicach przed mrozami jest wiele.

(http://images6.fotosik.pl/362/ef932024a7125cf7.png) (http://www.fotosik.pl)

Na rysunku jest pokazany jeden z nich.
- w miejscu zabezpieczonym przed deszczem stawiamy,
- parę rozmiarów większą donicę ustawiamy na np. drewnianych listwach, na 2 grubych deskach, grubym styropianie itp.
- dziurę w dnie zabezpieczamy podobnym materiałem izolacyjnym.
   powinien być tak dobrany by doniczka z rośliną stała pewnie.
- wstawiamy doniczkę z rośliną,
- puste miejsca wypełniamy, drobną korą, trocinami, zmiętymi gazetami, pocietą słomą(sieczka), kawałeczki styropianu,
- jeśli roślina będzie musiała stać w miejscu dostępnym dla opadów musimy zrobić zabezpieczenie,
- okrągły lub kwadratowy kawałek folii o boku większym od połowy średnicy donicy o około 30 cm przecinamy
- taką pelerynkę zakładamy na donicę górę wiążemy na pniu rośliny, dolną część pelerynki wiążemy na donicy
  wcześniej lekko zakładając boki na siebie. Wówczas nie dostanie się do donicy woda, a okrywy nie zerwie wiatr
  jak jest sucho i ciepło to boki można lekko rozsunąć dla przewietrzenia.


Roślinom rosnącym w gruncie możemy pomóc przetrwać zimę w lepszej kondycji jeśli we wrześniu zastosujemy nawóz potasowy np. kalimagnezję. Potas przyspiesza proces drewnienia pędów jak również procesy fizjologiczne co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie odporności na mróz.

Jeśli mamy w ogrodzie rośliny zimozielone a od dłuższego czasu utrzymuje sie mroźna i bardzo słoneczna pogoda to takim roślinom może zabraknąć wody i tzw. susza fizjologiczna spowoduje, że roślina nie przetrwa, albo lub oraz może nastąpić poparzenie liści. Szczególnie grozi to roślinom lubiącym cień, a teraz odsłonietych. By rośliny przed tym uchronić stosujmy siatki cieniujące, albo okrycia z agrowłókniny.   Tak zabezpieczać można np. figury bukszpanowe.


Mam prośbę do wszystkich podzielmy się swoimi sposobami. Jednocześnie drugą prośbę o niezaśmiecanie wątku, bo uprzedzam, że będę kasować posty nie na temat. Inaczej te nasze rady zgubią się w potoku postów nic nie wnoszących.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Stycznia 03, 2009, 15:55:37
Można skutecznie zabezpieczyć doniczki na balkonie wstawiając je do tekturowych,dużych pudeł i wypełnić puste przestrzenie tak jak napisała Naradka.
W ogrodzie dobrze się sprawdzają suche liście,które przed zwiewaniem zabezpiecza się stroiszem lub zdrewniałymi pędami bylin.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: lilpru Stycznia 03, 2009, 19:23:32
Witam:)
Ja zabezpieczam rosnące w doniczkach zimozielone krzewy wkładając doniczkę do tekturowego pudełka, wcześniej ustawionego na styropianowej podkładce, puste miejsca pomiędzy doniczką, a pudełkiem wypełniam papierem - stare gazety, wysuszonymi liśćmi lub igliwiem. W przypadku niskich roślin lub płożących świetnie nadaje się do ocieplania stroisz, który po prostu kładę na roślinach. Róże zabezpieczam tworząc kopczyki z ziemi i igliwia osłaniając bryłę korzeniową.
Agrowłókniną osłaniam klony palmowe i pierisy, owijając je nią i co jakiś czas sprawdzając szczelność ocieplenia.
Należy uważać aby agrowłóknina była biała bądź szara , gdyż czarna pochłania promienie słonecznie i temperatura pod nią w czasie słonecznego dnia nadmiernie się podnosi, a to jeszcze bardziej naraża roślinę na przemarznięcie.

Pozdrawiam
Lilka


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Stycznia 05, 2009, 20:38:56
 W tej chwili jest u mnie -14 st. Mam dużo roślin zimujacych w nieogrzewanych pomieszczeniach w ktorych jest w tej chwili ok. 0 st..Część wyniosłam do ogrzewanych pomieszczeń. Tutaj mam watpliwośc czy dobrze zrobiłam. Czy po tych  2, 3 dniach, jak miną te siarczyste mrozy ,będę mogła z powrotem wynieść te rośliny na poprzenie miejsce. Jak dlugo w tym przypadku trwa proces rozhartowania.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Stycznia 05, 2009, 21:31:06
Dukra,przez kilka dni do tygodnia nie rozhartują się na pewno.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Stycznia 05, 2009, 22:01:02
Dziekuję pięknie Małgosiu za odpowiedż. Naprawdę potrzebowałam Twojej wypowiedzi. Byłam zdezorientowana i od wczoraj moje mysli krążyły kolo tego  wnosić nie wnosić.
Jeszcze jedno na nieogrzewanym strychu mam wieksze rośliny, mają troszkę ciepła oczywiscie od dołu, przykryłam, je czarną agrowłókniną , w ten sposób pod takim namiotem jest okolo +5 stopni. Jak dlugo mogę trzemać ten namiot a rosliny w ciemności. Liczę,wedlug prognoz,że wszystkie rośliny około soboty wrócą na swoje miejsca zimowania.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Stycznia 05, 2009, 22:04:35
Jakie rośliny tam trzymasz?


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Stycznia 05, 2009, 22:15:56
Trzymam oleandry, sadzonki chryzantem niezimujacych i niestety pelargonie rabatowe, te z przeznaczeniem jako rosliny mateczne.
Jest jeszcze cytryna,rozmaryn i agawa.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Stycznia 05, 2009, 22:19:45
Do soboty wytrzymają na pewno.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: kubtit Listopada 25, 2010, 22:06:55
Mam pytanie. Na jesień posadziłem około 20 wrzosów. Idzie zima a ja chcialłbym je okryc agrowłokniną. I teraz moje pytanie: czy muszę okrywać każda krzewinke z osobna czy wystarczy że okryję agrowłokniną pocięte na wieksze cześci włokniny po kilka wrzosów na raz. Proszę o odpowiedź.  :D


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Listopada 25, 2010, 22:20:42
Możesz okrywać po kilka na raz. Do okrywania możesz też użyć stroisza. A najlepszy będzie śnieg.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: Iwona004 Listopada 20, 2011, 11:24:00
Mam pytanie. Kupiłam ketmie pienne, mają ok 1,5 bez doniczki. Wiem, że to będzie ich pierwsza zima w Polsce. Jak je zabezpieczyć przed zimą? Sprzedawca nie potrafił mi udzielić odpowiedzi. Na razie są jeszcze małe mrozy, ale kto wie co będzie póżniej? Proszę o radę.


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: raflezja Listopada 20, 2011, 16:44:06
Napisałam tutaj (http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=983.msg681316#msg681316).


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: Iwona004 Listopada 20, 2011, 19:37:42
Dzięki. Wybaczcie nowej....


Tytuł: Odp: Sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Wiadomość wysłana przez: runka Lutego 27, 2017, 12:00:11
Zima powoli odchodzi i temat na razie nie okaże się pewnie pomocny , ale ja np swoje rośliny okrywan gałązkami świerkowymi. W tym roku wypróbowałam słome i całkiem niezłe sie spisała, a dodatkowo będzie teraz wyściółką pod rośliny.