Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Nasza działka i ogród => Ogrodowe różności => Wątek zaczęty przez: tut Kwietnia 14, 2014, 16:01:35Tytuł: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: tut Kwietnia 14, 2014, 16:01:35
Planuję zrobić sobie skalniak na działce, ale nie wiem jakie roślinki wybrać i liczę na Waszą pomoc. Skalniak będzie cały dzień nasłoneczniony, więc trzeba się zastanowić nad wyborem roślinek. Strasznie podobają mi się sasanki i tzw. lwie paszcze (nie wiem jak fachowo się zwą). Czy będą się one nadawać na pełne słońce? Jakie jeszcze roślinki kwitnące mogę posadzić? Najchętniej roślinki wieloroczne bym widziała, ale ewentualnie na jakieś jednoroczne też. Czekam na rady  :)


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: haw5 Kwietnia 14, 2014, 16:16:45
Sasanki i lwie paszcze,jak najbardziej się nadają.
Do tego wszelkiego rodzaju rozchodniki,rojniki,żurawki.
Musisz poczytać i wybrać co Ci się będzie podobało.


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: Kamyczek Kwietnia 14, 2014, 22:39:37
Sasanki zdecydowanie tak, lwie paszcze jakoś nie pasują mi na skalniak, poza tym są jednoroczne ;). Ze skalniaczków, które ja uprawiam i uprawiałam to mogę Ci polecić bardzo bardzo ;) Płomyki szydlaste, jest wiele kolorów, jak kwitną to jest jedna chmurka kwiatów, nie widać liści... Z innych Żagwiny, Lewizje-coś pięknego!,Gęsiówki, Dąbrówka rozłogowa- poza podstawową formą są też takie o kolorowych liściach, Goździk pierzasty-pięknie pachnie, Goź. kropkowany i siny, Skalnica Arendsa- szybko się rozrasta, wygląda uroczo jak kwitnie, Rogownica o srebrnych liściach- rośnie jak głupia ;) trzeba bardzo pilnować, żeby nie zagłuszyła innych, wolniej rozrastających się skalniaków, Dzwonek karpacki, ozdobny głównie z liści- Czyściec wełnisty, Pierwiosnki, Macierzanki- szczególnie fajna jest cytrynowa o liściach variegata- co za zapach! Miałam też Zawciąg nadmorski w kolorze różowym i białym i Cieszyniankę, ale po kilku sezonach zaginęły. :P Mam też miniaturowego iglaka płożącego, jak kupiłam działkę to już sobie tam rósł, ale najprawdopodobniej jest to Jałowiec rozesłany odmiany ''Nana'' O Rozchodnikach i Rojnikach to nie będe pisać, bo wiadomo że obowiązkowo.


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: haw5 Kwietnia 14, 2014, 22:49:28
Kamyczku,masz może zdjęcie macierzanki cytrynowej?Kwitnie na różowo?
Rogownicy bym nie polecała,za szybko się rozrasta na skalniaku,trzymam ją w donicy,by się nie rozłaziła.


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: Kamyczek Kwietnia 14, 2014, 23:24:57
Cytrynowej teraz nie mam, na swojej działce mam dwie zwykłe Macierzanki, musiałabym zobaczyć na mojej poprzedniej działce, znaczy rodziców :P czy mają ją jeszcze. Z Rogownicą masz racje, to dobra roślina w przypadku, gdy ktoś szybko chce zakryć jakiś nieładny fragment, ale po kilku latach ta roślinka nie jest już taka ładna, wyciąga się i brązowieje (drewnieje?) od środka, robi się taki ''wiecheć''. ;)


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: raflezja Kwietnia 15, 2014, 07:25:45
Zdecydowanie sukulenty skalniakowe np. rojniki i rozchodniki. A poza tym... No właśnie, tego jest tyle, że nie wiem co Ci poradzić. Na pewno niskie bylinki, najlepiej kwitnące albo o ozdobnych liściach.
Zobacz co jest dostępne w sklepach w Twojej okolicy. U mnie na placu targowym jest prawie wszystko.


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: tut Kwietnia 15, 2014, 15:22:57
Na chwilę obecną nastąpiła zmiana planów i skalniaka nie będzie. Będzie niski płotek. Nadal zastanawiam się nad kompozycją, żeby to miało ręce i nogi.


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: raflezja Kwietnia 15, 2014, 15:33:56
Aha. To szkoda. Bo co skalniak, to skalniak.  :-)


Tytuł: Odp: Skalniak
Wiadomość wysłana przez: haw5 Kwietnia 15, 2014, 16:42:10
Jak ma mieć ręce i nogi,to tylko skalniak. :-)