Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Rośliny doniczkowe => Rośliny balkonowe i tarasowe => Wątek zaczęty przez: tellerka Grudzień 02, 2007, 19:26:39Tytuł: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Grudzień 02, 2007, 19:26:39
Uprawa róż w pojemnikach

Uprawa róż w pojemnikach nie jest dla mnie nowością i muszę powiedzieć że nie jest aż tak trudne.

Jest kilka rzeczy które należy zrobić by odnieść sukces.

Pierwsza to dostatecznie duży pojemnik.
Jest mało sensu w próbach utrzymania ogromnej róży w malutkim pojemniku.
Najmniejszym pojemnikiem którego używam dla róż jest 16-calowa donica (ok 40 cm), (kupuję je w miejscowym sklepie typu discount więc nie są specjalnie drogie). W kazdej mniejszej są problemy z podlewaniem (redukcja kwitnienia) i rozrastaniem (redukcja kwitnienia).
To nie dotyczy miniaturowych róż które dobrze będa rosły w 10-calowym pojemniku przez lato (nie będą żyły w 3-4 calowym pojemniku w ktorym je kupujemy).

 
Druga porada dla róz hodowanych w pojemnikach to wypełnić całość dobrym podłożem. Nie wkładaj nic na dno dla rozluxnienia podłoża. Nie wkladaj warstwy drenażu na dno (to jest opowiastka starych babć). Nigdy nie zobaczysz komercyjnych hodowców wkładających 'te rzeczy' na dno pojemnika w celu zwiększenia drenażu a oni hodują miliony roslin. Nie używaj zwykłej ziemi - bo będzie zmniejszać korzenie zasilające róże - jeśli korzenie będą cierpieć to róża też. Używaj dobrego podloża takiego jak Pro-Mix lub Fafard (http://www.premierhort.com/eProMix/Horticulture/Products/GrowingMediumTM/ProMixBX/BXRegular/fProMixBX.htm lub http://www.fafard.com przyp. tłum.). Używałem obu w przeszłości z dobrym rezultatem. Latem 05 eksperymentowałem z mchem torfowym i kompostem w stosunku 3 części torfu na 1 część kompostu i otrzymałem wspaniale rosnące róże w ciągu jednego sezonu. Było troche problemów z nawadnianiem żeby nigdy nie zaschły -  ale róże w pojemnikach miały się bardzo dobrze.

Trzeci wymóg dla róż hodowanych w pojemnikach to sadzenie róż trochę płycej niż w byśmy to zrobili w ogródku. Staram sie umieszczać oczka na linii gruntu lub nieco powyżej kiedy sadzę je w pojemnikach. Ponieważ nie musze się martwić o ochronę tych oczek, więć chcę by roslina rosła tak szybko jak to możliwe.

Kiedy podlawasz, i kończysz podlewanie codziennie lub co 2gi dzień, ważne by były podlane na wskroś. Woda powinna dotrzeć do dna pojemnika przy każdym podlaniu. Jeśli nie dotarła, podlewanie nie było dostateczne. Nie ma innego sposobu hodowania róż w pojemnikach i podlewania ich jeśli chcesz by kwitły silnie przez całe długie lato.

Dotknij podłoża palcem żeby sprawdzić czy wymaga podlewania. Palec wilgotny - doniczka nie potrzebuje podlania. Jeśli suchy (bez wilgoci na nim) - podlewaj do czasu gdy woda wypłynie dołem z doniczki.

Zasilanie róż jest krytyczne dla ich szczęśliwego kwitnienia. Zasilam moje róże pojemnikowe nawozem z rybnej emulsji conajmniej raz w tygodniu. Znam ogrodników którzy uzywają nawozu do roślin domowych i to też działa. Preferuję rybę ponieważ ma tony mikroskładników które pobudzają róże do produkowania olbrzymich kwiatów. Zauważyłęm, że jesli żyjesz na terenie gdzie zamieszkuja szopy to mog byc niejakie problemy ponieważ te zwierzątka mogą próbować znaleźć rybę która pachnie z twojego pojemnika.

Byłbym niedbały jeśli bym nie wspomniał o jeszcze dwóch rzeczach dotyczących róż rosnących w pojemnikach. Upewnij się że twoje wybrane róże kwitną na tegorocznych pędach. Raz włożyłem róże do wiszącego kosza i zmartwiłem się gdy odkryłem że kwitnie na drugorocznych pędach. Drugi rok był  zachwycający, ale pierwszy był klęską.

Drugą rzeczą o której musisz się upewnić o róży którą zamierzasz hodowac to zapach. Po co kłopotać się o te wszystkie rzeczy z różami jesli nie bedzie pachniała?

Jeśli nie będziesz zasilać tych pojemników z różami to nie zakwitną. Mam nadzieję że to jest dostatecznie jasne ponieważ stale dostaję pytania od ludzi którzy pytają czy zasilać róże w pojemnikach. Odpowiedź jest - tak. Conajmniej raz na tydzień. Kiedy miałem własne sadzonki to zasilałem troszeczkę przy każdym podlewaniu by otrzymać popis dużych kwiatów.

Teraz reszta jest prosta. Przycinać róże i dbać o brak insektów i chorób dokładnie tak samo jakby rosły w ogrodowym gruncie.

Hodowanie róż w pojemnikach jest sprytnym sposobem żeby olśnic przyjaciół i sąsiadów i super drogą do zapewnienia sobie rózanego zapachu tak blisko twojego fotela jak tylko to mozliwe.

Ktoś pewnie zapyta o zimowanie moich pojemników. W moim ogrodzie prowadzę róże jako jednoroczne. Ale jeśli masz prawdziwy (ziemny) ogród sugeruję wyjąć roże z pojemników gdy tylko liście całkiem opadną jesienią (oznacza to, że są w pełni uśpione).
Wówczas zakopać je w części warzywnej ogrodu (oczka na głebokość 6 cali). Przykryć dobrze ściółką po zamarznięciu ziemi. Wykopac wiosną i posadzić w pojemniku.
Jeśli nie masz ogrodu by zakopac róże, znajdź znajomego z ogrodem. Albo zabierz róże na południe gdzie nie zamarzną.

Albo, możesz sprobować oprzeć różę na ogrzewanej ścianie lub drzwiach patio tak, by była trochę podgrzewana ciepłem z wnętrza domu. Zaizoluj z zewnątrz pojemnik przeciw złej pogodzie. Pożyczaj ciepło z domu z jednej strony i ochraniaj donicę przed zimą z drugiej strony. Powodzenia. Ale zauważyłem, że koszt pojedynczej róży wiosną to koszt kilku kaw w kawiarni... A zimą hodowanie róż w pojemnikach może przyprawić o zawał serca.

źródło: Doug Green
http://www.simplegiftsfarm.com/


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Zoe Grudzień 03, 2007, 09:49:59
Wyjaśnienia:

Mech torfowy to prawdopodobnie to samo co u nas torf. Dlatego autorowi chodziło o mieszanie 3 części torfu z 1 częścią kompostu.

Problem przy tłumaczeniu bierze się z różnego nazewnictwa tych samych produktów.
W przypadku torfu bierze się to stąd, że torf to nic innego jak obumarłe w specyficznych warunkach części różnych gatunków mchu z rodzaju torfowców.

Emulsję rybną - w naszych warunkach można zastąpić mączką rybną. Proponuję jednak by do ziemi w czasie przesadzania dodać granulowanego obornika dostępnego w sklepach ogrodniczych. Łatwiej dostępny, nie "pachnący" a spełniający tę samą funkcję.

W naszych warunkach wszystkie róże kwitną na tegorocznych pędąch, wyrosłych jednak z ubiegłorocznego pędu.

Staram sie umieszczać oczka na linii gruntu co do tego stwierdzenia chodzi o to co w naszej literaturze nazywamy w przypadku róż miejscem szczepienia (a właściwie okulizacji), czasem nazywane szyjką korzeniową. Z grubsza chodzi o to, by to zaokulizowane oczko z którego wyrasta szlachetna częśc róży było równo z powierzchnią gruntu. W naszych warunkach nie jest to wskazane, bo nie ma wówczas mowy o przezimowaniu na balkonie, jeśli zima pokaże na co ją stać.


Także opieranie o ścianę jeśli miałoby oznaczać że ona jest ciepła to także u nas fikcja. Natomiast podsuwanie pod ścianę stanowiącą dodatkową osłonę nie tylko od chłodu, ale i od wiatru czy zimowego słońca(przy balkonach o południowej wystawie)  to tak.

Wyjmowanie róż z donic związane jest bardziej z ich wielkością i ciężarem(w przypadku innych niż plastikowe), a nie z obligatoryjnej konieczności. Mniejsze róże można dołować razem z pojemnikami co jest o tyle dobrze, że korzenie rośłin w mniejszym stopniu przerastaja do gruntu w czasie gdy są zadołowane. I pamietajmy że najlepiej dołować najlepiej ustawiając rośłiny skośnie do powierzchi.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: puccca Czerwiec 05, 2008, 00:12:58
Mam takie pytanie pewnie głupie dla kogoś kto się na tym zna. Ja jestem zielona więc proszę się nie śmiać. Czy różę da się rozmnożyć. Wydaje mi się że nie ale ja sie nie znam. pozdrawiam


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Maniek Czerwiec 05, 2008, 11:11:31
Czytałem Twój wątek i wnioskuję, że pytasz o miniaturkę. Jeśli o nią chodzi to tak, bardzo łatwo można ją rozmnożyć z sadzonek wierzchołkowych, tak jak pelargonię, czy niecierpka. Sam to robiłem kilka lat temu wiosną, były to zwykłe miniaturki kupione w kwiaciarni, kiedy sadzonki już podrosły wsadziłem je do ogródka i sobie rosną... już 3 rok.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: puccca Czerwiec 05, 2008, 14:57:38
ok Bardzo dziękuje będę próbować, tylko wcześniej muszę się jeszcze troszkę podkształcić w tym temacie żeby nic nie spsocić.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Azumi Wrzesień 12, 2008, 18:35:35
Witam!
Mam duży taras i chciałabym kupić różę do pojemnika, tylko boję się że przemarznie :-?.
Podoba mi się róża na takim "pieńku" :-D.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: BarbaraWo Wrzesień 12, 2008, 20:13:42
wnioskuję, że pytasz o miniaturkę. Jeśli o nią chodzi to tak, bardzo łatwo można ją rozmnożyć z sadzonek wierzchołkowych, tak jak pelargonię, czy niecierpka. Sam to robiłem kilka lat temu wiosną, były to zwykłe miniaturki kupione w kwiaciarni, kiedy sadzonki już podrosły wsadziłem je do ogródka i sobie rosną... już 3 rok.
Bardzo ciekawe rzeczy mówisz....na pewno w przyszłym roku tak zrobię  :-?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: ewka Wrzesień 12, 2008, 20:15:51
Mam różę w pojemniku już jakiś czas, ale na zimę chowam do piwnicy.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Majoki Wrzesień 12, 2008, 20:28:01
Pyta "zielona"  :cool:,dlaczego moja róża zmienia kolor kwiatów z białego na różowy  :shock:, czy jest to oznaka przekwitania??


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Wrzesień 12, 2008, 20:36:34
Mam pytanie dotyczące pierwszego postu. Naprawdę zero drenażu? Czy Wy też nie dajecie nic na dno doniczki?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka Gie Wrzesień 14, 2008, 17:52:37
Nikt nie wie?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Ela G. Wrzesień 23, 2008, 22:41:05
Na dno donicy daję drenaż- z kamyków lub potłuczone stare gliniane doniczki. Nie mam wtedy zamulania dziur w dnie ziemią...
Róże często zmieniają kolor- u mnie na przykład z powodu deszczu- dlaczego nie wiem- gdzieś tu Zoe tłumaczyła...

Czy o taką zmianę chodzi?

(http://images34.fotosik.pl/367/0c96299f34803a10.jpg) (http://www.fotosik.pl)Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Majoki Wrzesień 24, 2008, 19:17:50
Nie Elu,całe płatki są różowe ale tylko zewnętrzne.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Luty 28, 2009, 17:53:44
Kochani, kupiłam i posadziłam róże w donicach, tylko pytanie... one miały pędy zabezpieczone takim czym¶ jakby wosk czy plastelina, czyz ja mam to obskubać?? Czy można zostawić??


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Luty 28, 2009, 18:15:20
Zostaw,s±  w ten sposób zabezpieczone przed wysychaniem.P±ki jak rusz± bez problemu poradz± sobie z parafin±.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Luty 28, 2009, 18:28:54
Zostaw,s±  w ten sposób zabezpieczone przed wysychaniem.P±ki jak rusz± bez problemu poradz± sobie z parafin±.

Ok, dzięki :)

A jak wygl±da sprawa róży pn±cej w donicy?? Jest szansa, że będzie rosła?? Jak głębokie wiadro musi być, żeby się udała??


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: andzi78 Maj 21, 2009, 11:28:36
Zeszłej wiosny posadziłam dwie róże na balkonie w donicach,kwitły obie lipiec sierpień.Bałam sie że nie przeżyją zimy na balkonie ale żyją i mają się dobrze :-D
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/810abf0f4be7b773.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dbc0c9a03716e1c9.html


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: BarbaraWo Maj 22, 2009, 14:36:39
ale żyją i mają się dobrze :-D
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/810abf0f4be7b773.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dbc0c9a03716e1c9.html
Bardzo dorodne krzaczki przezimowałaś...mnie się niestety nie udało, jakieś choróbsko je zaatakowało i padły :?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 22, 2009, 21:45:02
A moje właśnie zaczęły kwitnąć... tylko miały być żółte a są różowe :P


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 24, 2009, 07:37:09
Witam
bardzo zainteresowała mnie wiadomość od Mańska, że rozmniarzanie róż miniaturowych jest takie proste
może zrobiłbyć fachowy wykład jak co i kiedy
batrdzo jestem tym zainteresowana
pozdrawiam serdecznie


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 24, 2009, 08:29:03
Ja obcięłam za długie gałązki i wsadziłam do ukorzeniacza, do ziemi i pod słoik. I tak mam zamiast jednej róży miniaturki kilkanaście :) Niektóre nawet mają pąki.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 24, 2009, 11:42:31
Dlaczego za długie końce,
jak ciełaś
ja na wierzchołkach mam pąki
czy takie należy odciąć i pozostawić w ziemi do ukorzenienia?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 24, 2009, 21:44:54
dlaczego za długie końce,
jak ciełaś
ja na wierzchołkach mam pąki
czy takie należy odciąć i pozostawić w ziemi do ukorzenienia?

Hej, za stwierdziłam, że za długie, obcięłam tak około 5 cm nad ziemią. Jak już mają pączki to nie tnij, niech zakwitną później utniesz.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 25, 2009, 07:43:01
A czytałaś tę instrukcję
chciałam tak właśnie zrobić
ale brak mi doświadczenia

http://poradnikogrodniczy.pl/rozaminiaturowa.php

http://www.magazyndomowy.pl/roze-miniaturowe-rosa-chinensis-minima/Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 25, 2009, 16:39:10
a czytałaś tę instrukcję
chciałam tak właśnie zrobić
ale brak mi doświadczenia

http://poradnikogrodniczy.pl/rozaminiaturowa.php

http://www.magazyndomowy.pl/roze-miniaturowe-rosa-chinensis-minima/Sadzonki z jednym liściem?? Moje miały kilka, około 5 cm długości i nie w ciemnym tylko na wschodnim parapecie.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 27, 2009, 07:54:36
Ja przeczytałam dokładnie te artykuły
i też mam wątpliwości
myślałam , że znajdę osobę z doświadczeniem która mnie oświeci
uwielbiam róże mam do nich dużo cierpliwości
więc mogę eksperymentować
byle by rezultat był taki jakiego oczekuję czyli pozytywny
 :-) :-D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 30, 2009, 13:42:38
Zrobiłam tak jak podpowiedziałaś teraz czekam cierpliwie
jak się uda to zrobię z pozostałych

 :D :D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 30, 2009, 13:50:08
U mnie przyjęło się ok 70 %


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 30, 2009, 16:27:11
A dużo ich robiłaś???????


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 30, 2009, 16:31:36
Sporo... w każdej kupionej doniczce było po około 5 czy 7 roślinek więc jak ich miałam 4 doniczki a wszystkie przez pół cięłam to trochę się tych sadzonek narobiło...


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Maj 31, 2009, 09:23:05
A długo czekałaś na efekty ?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Maj 31, 2009, 18:50:13
Dobre pytanie, około miesiąca.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: agutek Czerwiec 01, 2009, 08:37:59
Czy wsadzając różę teraz do pojemnika normalnie zakwitnie i będzie rosła?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Czerwiec 01, 2009, 09:15:04
Ja mam nadzieję że tak -zrobię fotkę to zobacz łaskawym okiem czy wszystko dobrze zrobiłam.

 :-D :-D :-D

Post dołączony: [time]Mon Jun  1 11:44:26 2009[/time]
oto fotka

(http://images41.fotosik.pl/131/e7fda73d83b84036m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e7fda73d83b84036)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Czerwiec 01, 2009, 13:31:50
Nakryj folijką albo słoikiem


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: irysek2 Czerwiec 01, 2009, 14:43:25
Zdjęte tylko do fotki


Post dołączony: [time]Tue Jun  2 07:51:58 2009[/time]

A w tym roku po różyczkach pienny i pnących wspomnienie.
Przemarzły ale nie korzenie i paliki tylko same krzaczki.

Tak kwitły w zeszłym roku.

(http://images41.fotosik.pl/132/9123646f8c3ed259m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9123646f8c3ed259)

(http://images49.fotosik.pl/136/5b520796574b28d9m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5b520796574b28d9)

(http://images50.fotosik.pl/136/5071be071b72cbe2m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5071be071b72cbe2)

(http://images41.fotosik.pl/132/6be80bd06e392340m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6be80bd06e392340)może miniaturowe przetrwają


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: agutek Czerwiec 08, 2009, 00:40:59
Kupiłyśmy dziś z mamą 3 doniczki pnących, drobnokwiatowych, różowych :D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: iwona43 Lipiec 07, 2009, 21:26:33
Irysek , na pocieszenie Ci napiszę , że u mnie też w tym roku wszystkie róże przemarzły  :mad:.Miałam 8 róż piennych , w różnych kolorach , były 3 i 4 letnie , niestety , ani jedna nie przeżyła tej zimy , u siostry 12 sztuk przemarzło.Mieszam na Śląsku , nie było aż tak silnych mrozów, a jednak .W tym roku kupiłam kolejne 3 sztuki , juz pięknie kwitną  i chyba wykopie je na zimę z gruntu , posadzę do donicy i w garażu przetrwają nadchodzącą zimę.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: bura4 Lipiec 07, 2009, 22:36:34
Ja moje planuję na zimę do jasnej piwnicy przenieść.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: DaniSch Lipiec 07, 2009, 22:57:41
irysek2-  róże drzewkowe mają  miejsce szczepu pod koroną  liściową  i dlatego zabezpieczamy to miejsce gdy usłyszymy ze idą tęgie mrozy. Wystarczy folia bąbelkowa, suche liscie czy siano. Folią  owijamy galązki i podwiązujemy pod szczepką , tworząc rodzaj tutki w którą  wsypujemy liscie lub choćby stare gazety. U góry związujemy aby nie dostał sie śnieg. Takie roze musza mieć tez przykryte nogi czyli usypujemy kopczyki na jakieś 20-30 cm. Przy bardzo silnych mrozach należy także zabezpieczyć pień. To są porady jakie dostałam w instrukcji obsługi mej róży drzewkowej. Zastosowałam sie i róża przetrwała długą  i srogą  zimę.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Lipiec 07, 2009, 23:10:05
Ten rok był fatalny dla róż i to nawet nie zima, ale przedwiośnie. W mojej okolicy kwietniowe przymrozki, które przyszły po sporym ociepleniu, ' załatwiły ' mnóstwo róż.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: midutki Lipiec 08, 2009, 06:47:07
Też mi się tak wydaje. Moja róża na balkonie zimę przetrwała, wypuściła pierwsze listki i potem zmarzła :(.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: DaniSch Lipiec 08, 2009, 20:45:47
Moje zimę przetrwały bez szkód ale za to teraz grzybowe choroby sie ich imają . Deszcz, gorąco na przemian z zimnem i liscie dostają rdze i inne takie :x. Pryskam co 14 dni, ale co pojawia sie nowe liscie to juz za jakiś czas sie skrecaja. Dobrze ze chociaż kwitną ale deszcze i tak psuja płatki zanim sie rozwiną :x


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Lipiec 08, 2009, 20:55:33
I ja potwierdzę.... tylu grzybów na różach to nigdy nie miałam. Jedną, dużą, musiałam wyrzucić bo nawet całe łodygi miała białe. I jakieś odporne na Bayera... tylko się rozsiewały.

No lato do bani....
Część róż mam od tej bardzo wietrznej strony i bardzo nimi 'pomiata'. Chciałam dziś zrobić zdjęcie... ale płatki już powyrywane częściowo :/


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Aki Luty 06, 2013, 16:20:42
Zastanawiam się nad wyborem róży na balkon: The Fairy lub Bonica. Ktoś miał w donicy? Która będzie obficiej/dłużej kwitła?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Luty 06, 2013, 17:04:53
The Fairy kwitnie obficie do późnej jesieni :-D Tej drugiej nie znam.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Aki Luty 06, 2013, 18:25:26
Dzięki :) Miałaś ją na balkonie? Jeśli tak to jaka mniej więcej duża urosła?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Luty 07, 2013, 00:52:51
Trudno powiedzieć :-? Zależy , jaką kupisz. Najlepiej, żeby była dwuletnia, chyba, że kupujesz kwitnącą i widzisz, jaka jest. Powinna przyrastać ok. 25 cm rocznie.
Tej, którą miałam, nie mogę dać na przykład, ponieważ nabyłam ją pod koniec lata w postaci małego krzaczka i do zimy(w ubiegłym roku ciepło było do grudnia) niezbyt urosła. Przezimowała pięknie, miała zielone pąki, ale zmarzła podczas marcowych przymrozków. Zmarzły mi wówczas również miniaturki.
Wniosek na przyszłość jest taki, że nie wolno się spieszyć z odkrywaniem krzaczków :smile:

Teraz zimuję różę okrywową nn, kwitła bez przerwy przez całe lato i jesień, aż do mrozów. Też ma zielone pączki i rwie się do wyjścia z pudła, ale ja jestem już mądrzejsza ;)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Aki Luty 07, 2013, 10:26:13
Dzięki Iza. Znając życie to będę rozmyślać, którą wybrać a potem i tak kupię to co będzie ;)

Co do zimowania to róże na balkonie traktuję jako jednoroczne, nigdy ładnie mi nie przezimowały więc już nawet nie planuję ich zostawiać.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Luty 07, 2013, 13:24:14
A ja się uparłam i ciągle próbuję. Może tym razem mi się uda :-?
Jeżeli traktujesz róże jak jednoroczne, to chyba lepiej poczekać do maja i kupić kwitnącą w ogrodniczym. Wtedy wiesz, co kupujesz  :D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: małgosia w Luty 07, 2013, 17:31:52
Obie są piękne, ale The Fairy to róża okrywowa, kwitnie niezmordowanie do mrozów, Bonica jest krzaczasta, dużo większa. Do donicy wybrałabym Fairy.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Aki Luty 07, 2013, 21:18:53
Dzięki Małgosiu, nad tą wielkością też się zastanawiałam. Chyba faktycznie The Fairy będzie lepsza pod tym względem.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Kwiecień 17, 2013, 20:34:57
Od kilku już lat eksperymentuję z różami na balkonie. Właściwie to jest tz loggia o wystawie południowej i dość silnymi wiatrami.
W zeszłorocznym sezonie posadziłam nowe róże bo poprzedniej zimy większość wymarzła.

Mam dwie róże pnące typu Courtyard,
róże pienne: The Fairy, Palace Graceful,i inna nie oznaczona,
i miniaturowe, okrywową i rabatową .

Zdjęłam okrycie z róż pnących i tak się przechowały.
(http://images10.fotosik.pl/3935/ea05694a16db5760med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Róże pienne zimą stały w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu ale nie wiedzieć czemu jedna wygląda na to że nie przetrzymała zimy.

Nie powiem żeby było łatwo z różami w takich warunkach balkonowych. Przędziorek , mszyce i choroby grzybowe .... Ale kocham róże i nie rezygnuję z ich posiadania.

A jak Wam się udaje uprawa róż w pojemnikach?
 


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Kwiecień 17, 2013, 20:47:07
Z mojego doswiadczenia, najwiekszy problem to mszyce,przedzior i maczniak.Z tym swinstwem walczylam caly sezon,mimo wszystko pieknie i dlugo kwitly :).Z przetrzymaniem roz przez zime nie mam najmniejszego problemu,stoja na balkonie owiniete w wloknine i pieknie odbijaja wiosna 8-).Mam pnaca roze i miniaturki i juz dokupilam nastepne mini,pomimo,ze obiecalam sobie nigdy wiecej roz na balkonie :lol:
Ale co zrobic jak sa takie piekne i nie mozna sie im oprzec :?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Kwiecień 17, 2013, 20:59:56
A ja nie uchowałam :(
W sezonie z okrywową nie miałam żadnych problemów, zero robactwa i chorób. W styczniu zaczęła rosnąć i była śliczna do przymrozków. Mimo, że siedziała w pudle, padła. I tak sobie myślę, że tym razem była to mea culpa, bo chyba ją po prostu przelałam.

A te pnące są cudne :D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: marangai Kwiecień 17, 2013, 21:10:17
W zeszłym roku posadziłam różę okrywową - wielkich mrozów nie było, więc przetrwała zimę w zasadzie bez okrycia, bałam się, że jeśli ją za bardzo opatulę, zacznie mi rosnąć pod włókniną. Ma już ładnie nabrzmiałe pączki, pewnie lada dzień pokażą się liście :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Kwiecień 17, 2013, 21:13:38
No właśnie. Ja przedobrzyłam.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Kwiecień 18, 2013, 12:51:35
Ja, podobnie jak Krystyna, kocham róże. Z braku ogródka muszą mi wystarczyć te w pojemnikach.
W tym roku chyba wszystko padło, bo, niestety, nie mam jasnego, chłodnego pomieszczenia do przechowania.
Faktem jest że trzeba ich pilnować, bo kochają je szkodniki.. ale cóż za radośc z kwitnienia, zwłaszcza jak pachną.. 8)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Kwiecień 18, 2013, 20:48:42
Moja roza pnaca prezentuje sie tak na dzien dzisiejszy

(http://images34.fotosik.pl/632/8dd9dabc43a0ba73.jpg) (http://www.fotosik.pl)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Kwiecień 18, 2013, 23:05:34
Magda, jesteś okrutna ;)
My tu biadolimy, że różyczki nam padły, a Ty tak po prostu pokazujesz takie cudo :grin: Na jaki kolor kwitnie?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: marangai Kwiecień 18, 2013, 23:09:28
Magda, mądrala, ma łagodniejszy klimat :-) To się nie liczy! :-)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Kwiecień 19, 2013, 06:19:22
To jest roza "Twister",kwitnie na czerwono z bialymi mazajami.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Beatriceee Maj 11, 2013, 21:48:52
Mam różę miniaturową, kupiłam kwitnącą na biało jakieś 1,5 miesiąca temu. Niestety szybko przekwitła i zaczęła zrzucać liście, myślałam, że będzie po niej. Jak się okazało było ich 3 w doniczce i tylko jedna zaczęła gubić liście, więc przycięłam ją mocno, dwie pozostałe ładnie przyrastają. Zastanawiam się nad wyniesieniem jej na balkon. Czy nie padnie na południowym balkonie? Jest szansa, że zakwitnie ponownie? 


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 12, 2013, 06:34:09
Proponowałabym przesadzić do większego pojemnika i spokojnie może rosnąć na balkonie. Byle nie zalewać i nie zasuszać :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: karagana Maj 12, 2013, 08:50:44
Kiedyś widziałam u kogoś róże w donicach  i to kilka.To były te na nóżkach.Przepięknie kwitły.Myślę że na zimę były chowane do pomieszczenia.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 12, 2013, 09:22:23
Zależy gdzie ten ktoś mieszka ;)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: karagana Maj 12, 2013, 09:32:58
Telerko w rejonie wielkopolski.A róże były naprawdę przepiękne w tych donicach.Wiem że przez zimę te na nóżkach lubią przemarzać mimo okrywania.A taką w donicy można schować do zimnego pomieszczenia zimą.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 12, 2013, 12:33:34
Można, można oczywiście, o ile się je ma... Posiadacze ogrodu mogą je jeszcze zakopcować 8)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Beatriceee Maj 17, 2013, 18:12:45
Zauważyłam że listki zaczęły blednąć na balkonie, czy może być to spowodowane za dużą dawką słońca?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 19, 2013, 20:38:30
Prędzej brakiem wody w upał...
Ukorzeniły się już dobrze? :-?

Moja ulubiona, na dziś, różyczka :)
Te wszystkie kwiaty poniżej to jedna sztuka.

(http://www.foto-astrid.com/coppermine/albums/userpics/10001/_DSC8967a.jpg)

(http://www.foto-astrid.com/coppermine/albums/userpics/10001/_DSC8969a.jpg)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Beatriceee Maj 19, 2013, 20:58:23
Ukorzenione były.
Ładne ma płatki, takie "nieróżane".


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 19, 2013, 22:12:42
Ładna różyczka, nn czy jakaś odmianowa?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 20, 2013, 08:43:54
U mnie róże kupowane jako 'z gołym korzeniem' bardzo źle się przyjmują, dlatego pytam.
Generalnie nie sprzedaje się róż nieukorzenionych - chodziło mi raczej o to, czy się juz przyjęła i podjęła intensywny wzrost 8)

Jakieś Royal orange, czy cos podobnego... spodziewam się, że to nazwa handlowa. Nie było nazwy producenta.
Kupiłam w OBI 4 sztuki takich drobnych Royal, jak na razie jestem bardzo zadowolona.
Taki większy widok, bardziej całościowy, na moim tarasie, w donicach na ławie.
W miarę kwitnięcia wszystkie 4 pokażę tutaj :)

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=39687.msg853538#msg853538


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Maj 20, 2013, 11:03:17
Ktoś ma doświadczenie w walce z czarną plamistością na różach w pojemnikach?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 20, 2013, 12:02:19
Róże w pojemniku mam pierwszy raz i nie jestem pewny czy właśnie plamistość mi się przypałętała w jednej z donic ale chyba niestety to ona, liście żółkną pojawiają się czarne cętki objawy chyba charakterystyczne dla plamistośći a jak nie ona to na pewno jakiś inny grzyb. Liski oryskałem decisem a ziemie podlałem roztworem Topsinu. Jak na razie liście przestały schnąć.

Zna ktoś jakiś sprawdzony środek systemiczny na grzyba, inny niż topsin? Wole na przyszłość walczyć z grzybem tylko przez podlewanie bo dałem różyczkom dobroczynka by chronił przed paskudnym przędziorkiem.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Maj 20, 2013, 14:04:12
W tym roku po raz pierwszy próbuję Systhane firmy Bayer - ale to też do pryskania  :(


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 20, 2013, 17:22:56
Ja zazwyczaj sadzę pod różą czosnek... Odstrasza większość mszyc, a plamistość mi się nie pojawiała...
Być może przypadek...


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 20, 2013, 17:59:05
Tellerka plamistość to kwestia odpowiedniej odmiany i stanowiska, nie ma chyba całkowicie odpornych odmian ale z tego co ostatnio czytałem to są takie których plamistość nie chwyci w odpowiednich warunkach. Takie odporne to zwykle róże historyczne np Alba czy burbońskie, niektóre mieszańce rugosy i inne odmiany mające bliższe konotacje z dzikusami, no i oczywiście same dzikie róże to bardzo odporne rośliny
Chyba też większość tych które otrzymały nagrodę ADR powinny obyć się bez oprysku w odpowiednich warunkach.

Poniżej świetny artykuł o odporności róż na grzyba
http://www.roses.webhost.pl/2008/09/czarna-plamistosc-maczniak-prawdziwy/Czosnek wydziela jakieś fitoncydy, ale na ile to skuteczne  :-?
tellerka jakie czosnki posadziłaś ?Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Maj 20, 2013, 19:08:05
Ja u siebie tez zauwazylam tylko maczlika :mad:
No i walka rozpoczeta Baymatem.Na razie tylko na rozy pnacej,ale to jest kwestia czasu jak nastepne zaczna lapac :|
Piotrus mozesz wlozyc zwykly czosnek,ze dwa,trzy zabki 8-)
Slyszalam,ze aksamitki tez mszyce odstraszaja 8-)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 20, 2013, 21:43:11
Spróbuje z tym czosnkiem :)
Ale aksamitki nie działają, mszyce były w zeszłym roku i koło nich  :x


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Maj 21, 2013, 07:13:25
Ja tylko tak slyszalam,nie testowalam :smile: ;)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 21, 2013, 07:51:36
Staram się zdobyć czosnek ozdobny..  ale jak go nie ma, to sadzę zwykły 8)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Maj 21, 2013, 10:06:05
Na tej stronce zamieszczono porady, jak walczyć z czarną plamistością: http://pestcontroloptions.com/fungal-diseases/eliminate-blackspot-on-roses

Sposób 1
Rozpuścić 1 łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody - tym pryskać róże. Uwaga - mikstura ZAPOBIEGA wystąpieniu czarnej plamistości, a nie zwalcza jej, dlatego należy pryskać róże począwszy od wczesnej wiosny.

Sposób 2
Wymieszać łyżkę stołową sody oczyszczonej lub wodorowęglanu potasu z 1 łyżką stołową oleju roślinnego i 4,5 litrami wody. Przelać do spryskiwacza i rozpylać na liściach i pod liśćmi róż. Uwaga - nie stosować zbyt często, gdyż niektóre rośliny mogą zostać uszkodzone częstym użyciem oleju.

Sposób 3
Do blendera wypełnionego w połowie wodą wsypać 2 ząbki czosnku i 2 pokrojone ostre papryki. Miksować przez chwilę, potem odcedzić kawałki czosnku i papryki. Do pozostałej mikstury dolać tyle wody, żeby uzyskać 4,5 litra. Przed przystąpieniem do pryskania wziąć 1/4 szklanki mikstury i wymieszać z 4,5 litra wody oraz 2 łyżkami melasy (melasa pomoże mieszance pozostać na liściach).
 
Sposób 4 - PREWENCYJNY
Najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia róż czarną plamistoscią jest posadzenie dookoła krzaka ( w odległosci 15 cm od róży) 4 główek czosnku. Dla roślin młodszych powinny wystarczyć 2 główki.

Jeszcze o tym, że aby uniknąć wtórnego zakażenia należy regularnie usuwać opadniete liście spod krzaków - nie należy ich wyrzucać na pryzmę kompostową!

Lecę sadzic czosnek!!!  :grin:


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 21, 2013, 11:29:15
Skoro tyle ludzi pisze o tym czosnku to coś w tym musi być, chyba wybiore sie do biedrony moze jeszcze jakies czosnki ozdobne im zostały  :-)

A co do reszty sposobów to sposób pierwszy jest chyba leczniczy a nie prewencyjny? na wielu stronach wspominano że soda tylko leczy. To jak to w końcu jest?  :x

I jeszcze co ciekawe wyczytałem że zamiast sody ( wodorowęglan sodu) lepiej użyć wodorowęglanu potasu, jest bardziej przyjazny dla roślin dodatkowo nawozi potasem który wzmacnia rośliny, a działanie na grzyba podobne.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Maj 21, 2013, 12:18:37
A co do reszty sposobów to sposób pierwszy jest chyba leczniczy a nie prewencyjny? na wielu stronach wspominano że soda tylko leczy. To jak to w końcu jest?  :x

Na tej stronce napisano, że raczej prewencyjny.

Z tym potasem to chyba racja, ale trzeba by sprawdzić, czy w tej postaci jest rzeczywiście przyswajany przez rośliny ( z reguły jest to postać kationowa K+). Może wart zrównoważyć go azotem - żeby zbytnio nie zasolić gleby? Zresztą w pojemnikach różom bardziej zagraża wymywanie składników pokarmowych z gleby a nie ich nadmiar.

Jak często nawozicie róże?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 21, 2013, 12:37:30
Róże są głodomorami..
Latem jak jest upał (codzienne podlewanie) to tak 2x w tygodniu.
Nawóz do róż lub inny( który stosuję do wszystkiego). Jako rzekła Moderatorka, interwencyjny nawóz do pomidorów daje rewelacyjne rezultaty.

Przypominam, że przez 1 miesiąc nie ma po co nawozić, wszystko jest jeszcze w glebie 8)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 21, 2013, 12:38:33
malena100
YYY nie rozumiem, przecież potas to zawsze kation  :-)
K+  HCO3- --->  KHCO3  - wodorowęglan potasu

A dlaczego proponujesz zwiększyć ilość azotu w przypadku podania większej ilości potasu? no bo jesli chodzi o zasolenie to każda dodatkowa sól zawsze ziemie zasoli  :P sole co najwyżej mogą tworzyć nowe sole ale sie nie anihilują   ;)

Za to w pojemnikach może grozić antagonizm pierwiastków w przypadku nadmiaru któregoś związku przykładowo nadmiar potasu ograniczy pobieranie magnezu i wapnia.


Co do częstotliwości nawożenia to zależy czego od nich oczekujesz,
1)kwitnięcia do zimy - przez cały sezon do kwitnących
2)udanego zimowania - nawożenie tylko do końca czerwca, w sierpniu ewentualnie nawóz tylko potasowy na lepsze drewnienie.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 21, 2013, 12:42:10
nawóz do pomidorów daje rewelacyjne rezultaty.
porównywałem kiedyś skład tego do pomidorów i do róż i rzeczywiście istotnych różnic nie było tylko obrazek inny na opakowaniu  :-)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Maj 21, 2013, 12:43:22
Ale nie zawsze oba występują w przyrodzie (czytaj: sklepie) ;)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 21, 2013, 12:46:09
W Lidlu czy Kauflandzie na wiosnę zawsze widzę nawozy i do pomidorów i do róż, jak ktoś szuka niech tam zacznie, bo ceny przystępne :).


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Maj 21, 2013, 12:49:00
nawóz do pomidorów daje rewelacyjne rezultaty.
porównywałem kiedyś skład tego do pomidorów i do róż i rzeczywiście istotnych różnic nie było tylko obrazek inny na opakowaniu  :-)
Ja ostatnio kupilam do pomidorow(bo dobry dla hibkow)i okazalo sie,ze ma ten sam sklad co dla roz,ktory mialam w domu :mad:


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Maj 21, 2013, 12:52:45
Chodziło  mi o to, czy w pojemniku wodorowęglan rozłoży się do postaci przyswajalnej przez róże. Oprócz oprysku z potasem stosujemy też nawozy z potasem - stąd moje pytanie o częstotliwość nawożenia. ale skoro róze w pojemikach to takie głodomory to rzeczywiście nie ma się czym przejmować - wodorowęglan sodu czy potasu.

Czy nawóz do poziomek nadaje się do róż w pojemnikach? Zaraz znajdę skład  :)

Substral do poziomek, truskawek, etc
20-20-20

Tomorite
(do pomidorów)
4 - 4,5 - 8


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 21, 2013, 13:04:46
Jak podlejesz roztworem wodoroweglanu sodu to w podłożu będzie sód i wodorowęglany, a jak podlejesz wodorowęglanem potasu to w podłozu bedzie wodorowęglan i potas.. jeśli to było dla Ciebie oczywiste to wybacz ale z twojego postu to tak do końca nie wynikało  :x
Tylko róże może i są wiecznie głodne, ale pamietaj o antagonizmie. Dlatego odradzam suplementowanie tylko jednego pierwiastka bez znajomości stężenia pozostałych. No i jak wcześniej wspominałem sód potasowi nie równy, lepszy potas dla roślin ( w wiekszych ilościach potrzebny) więc raczej jest czym sie przejmować, wodoroweglan potasu lepszy..

Substral bym dał na początku sezonu a od lipca tomorite.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Maj 21, 2013, 13:14:09
Jak podlejesz roztworem wodorowęglanu sodu to w podłożu będzie sód i wodorowęglany, a jak podlejesz wodorowęglanem potasu to w podłożu będzie wodorowęglan i potas

Absolutnie się nie zrozumieliśmy!  :lol:

Substral bym dał na początku sezonu
Co to znaczy początek sezonu? Niektóre z moich róż mają już pąki  :? Nawoziłam Substralem od marca- czy to za wcześnie?

Pięknie dziękuję - od lipca przechodzę na Tomorite  :-D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 21, 2013, 16:50:33
Początek sezonu w sensie że teraz  :-) substral ma dużo wszystkiego i na najkorzystniejszy okres dla wzrostu w sam raz.
Natomiast w lipcu jest juz zazwyczaj deszczowo, w sierpniu noce już zimne w tedy nie potrzeba już takich dawek azotu dlatego lepszy ten drugi - tomorite.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: malena100 Lipiec 09, 2013, 17:16:23
U nas upały nieziemskie - od dobrych paru dni ani dnia bez deszczu - mimo podlewania ogrodu dwa razy dziennie (rano i wieczorem) róże w pojemnikach szybko przekwitają...  :(


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Październik 30, 2014, 20:37:02
Róże w pojemnikach jakie przewinęły się przez mój mały balkon.
Pnące.
(http://images51.fotosik.pl/530/58f9db302e69b654med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images52.fotosik.pl/531/c42c582671deb533med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images53.fotosik.pl/531/e4d9769e3418071dmed.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images54.fotosik.pl/531/1fe9185f87f130c5med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images54.fotosik.pl/531/c0224dd44f2e3877med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images53.fotosik.pl/531/2774c29f5ce16f00med.jpg) (http://www.fotosik.pl)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Październik 30, 2014, 20:43:31
I jeszcze takie.
(http://images52.fotosik.pl/531/b0a8313ff05702ccmed.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images55.fotosik.pl/531/b6149a836b73a625med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images52.fotosik.pl/531/baad2cfa00e7c703med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images52.fotosik.pl/531/18b9bcb7444b24f8med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images54.fotosik.pl/531/11520cb5f13493bfmed.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images51.fotosik.pl/530/6e1f7aa7a4440c1cmed.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images51.fotosik.pl/530/a18889d53d4327afmed.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images55.fotosik.pl/531/198bb26d7f4e855amed.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images52.fotosik.pl/531/0f5c5ca17469ae11med.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images52.fotosik.pl/531/383a0060fed74104med.jpg) (http://www.fotosik.pl)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: aturi Październik 30, 2014, 22:39:49
Przepiękne róże się przewinęły przez twój balkon. :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Listopad 06, 2014, 17:29:29
U mnie juz pusto... róże poszły na zaprzyjaźnioną działkę 8)

Nie sądziłam, że aż tak będę za nimi tęsknić  :(
to pewnie dlatego, że jeszcze kwitły


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: wyrak Listopad 06, 2014, 19:45:25
Ta fioletowa mnie zachwyciła.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Listopad 06, 2014, 20:45:24
Gdy kupowałam tą niebieskofioletową to były dwie trochę odmienne z kolekcji niebieskich. Nie mogę sobie darować że nie kupiłam obydwóch. Zastanawiam się jak ją przezimować.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: wyrak Listopad 07, 2014, 10:33:41
Ja różyczkę miniaturkę zimuję z powodzeniem w piwnicy - temp. 10 st. , malutka ilość światła. Nawet liści nie zrzuca.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Listopad 07, 2014, 22:11:43
Widziałam ją ta dwukolorowa. Teraz też będzie w piwnicy?
U mnie piwnica jest chłodniejsza (nieszczelne okno) i tam zimował  hibiskus ogrodowy. Róża tym bardziej da radę.
Róże w jasnym, zimnym pomieszczeniu źle się przechowują. Nie "zasypiają" są osłabione i atakują je grzyby, przędziorki lub mszyce.
Moje róże pnące musiałam oddać w środku lata bo zarządzono remont balkonów.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: wyrak Listopad 08, 2014, 18:23:42
Tak, od tygodnia jest w piwnicy.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Listopad 14, 2014, 16:16:22
Jedną różę zachowałam i przetrzymam u córki na oświetlonej klatce - byle tylko pamietała o podlewaniu ;)
Reszta poszła 'w ludzi'.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: NataS Marzec 22, 2015, 14:50:36
Posadziłam róże w donicach a dziś temp. spadła do 2 st. Poradźcie proszę, co robić?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Marzec 22, 2015, 18:07:46
2 stopnie na plusie,czy minusie :-?
Roze wytrzymuja takie male spadki temperatur.Ja mialam roze na balkonie,w donicy i nigdy jej nawet nie okrywalam(bo byla za duza,pnaca),zawsze dawala rade.
Jak sie boisz,to zawsze mozesz ja okryc agrowloknina,ale wydaje mi sie,ze nie ma takiej potrzeby.
Teraz mam roze na ogrodzie,tez w donicach i tez nie okrywalam ich,poradzily sobie wszystkie trzy,puszczaja listeczki,az milo :mrgreen:


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Marzec 22, 2015, 20:07:36
Wydaje mi się, że najistotniejsze jest źródło, z którego róże pochodzą. Jeżeli ze szkółki lub z ogródka, to spokojnie przeżyją nawet większe przymrozki.  :)
Jeżeli jednak były kupowane w sklepie, pod dachem i miały ciepło, to myślę, że lepiej je okryć włókniną, albo wstawić do pudła kartonowego  :)
A jeśli miały bardzo ciepło, to można je przetrzymać przez kilka dni w piwnicy.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: NataS Marzec 22, 2015, 22:47:01
Dziękuję za odpowiedzi, róże kupione w szkółce, a temperatura w dzień była +2, a w nocy mam teraz -2


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Marzec 23, 2015, 13:23:03
Na dwoje babka wrózyła... przetrzyma lub nie ;) Wynik niedługo bedze widać... Ja postanowiłam zaczekać tydzien z nasadzeniami w donice na tarasie.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: iwonkaa Marzec 23, 2015, 21:48:55
Moja też jeszcze zadołowana w ogródku, wstrzymam się na razie z wysadzaniem do doniczki, bo u nas dość zimne noce.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Marzec 24, 2015, 22:02:33
U mnie w nocy przymrozki, ale to nie przeszkadza różyczkom, ładnie odbijają

(https://lh5.googleusercontent.com/-BTXaK6S9tUU/VQcYfT-2DcI/AAAAAAAAuPQ/NBTUZnAlW3Y/w415-h553-no/P3162953.JPG)

(https://lh4.googleusercontent.com/-cxSwPUCXnkw/VQcYf0v74xI/AAAAAAAAuPY/YT9tvbNoZ8o/w415-h553-no/P3162952.JPG)

Zimowały nieokrywane na balkonie.  :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: iwonkaa Marzec 25, 2015, 07:56:31
Izo , patrząc na twoje balkonowcy, zawsze mam wrażenie , że mieszkasz gdzieś daleko na południe. :cool: Moje cebulkowe dopiero noski wystawiają , a u ciebie niedługo róże zakwitną.   :-)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: NataS Marzec 25, 2015, 08:26:06
Kochane, czym można prewencyjnie zabezpieczyć róże przed chorobami?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Czuhina Marzec 25, 2015, 09:43:20
Ja nie odpowiem, bo nie psikam.  :)  Jedynym utrapieniem są mszyce, które nie boją się nawet zimy, bo kiedy tylko zrobiło się ciut cieplej, pojawiły się w wielkiej obfitości.  :x

Iwonko, myślę, że na balkonie jednak zawsze jest cieplej, niż przy gruncie. :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Marzec 25, 2015, 15:35:31
Róże zimowały w donicach, czy to są świeże nasadzenia? :-?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: NataS Marzec 25, 2015, 15:36:17
U mnie świeże


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: aniula_87 Marzec 25, 2015, 15:41:53
Moje róże też już sporo nowych pędów wypuściły, zarówno te w ogrodzie jak i w donicach na tarasie. Nawet ostatnie przymrozki nic im nie zrobiły.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: julka1973 Marzec 25, 2015, 20:39:11
Mam jedną posadzoną w donicy i przeżyła tę zimę bez okrywania. Spisałam na straty i od niechcenia wepchnęłam między rododendrony. A ona na złość wszystkim przeżyła, nawet bez podlewania. Więc zostanie na następny rok.  :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: aniula_87 Marzec 26, 2015, 07:41:02
Kwiaty już tak mają, że jak chuchamy dmuchamy to zdychają, a jak je zostawimy samym sobie to nagle się okazuje, ze one wcale nie są takie delikatne i bezbronne.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Marzec 26, 2015, 12:53:07
Być może dobra odmiana :)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: makosz11 Marzec 30, 2015, 19:37:52
Jechała z wybrzeża do stolicy, ale została u mnie i jak tylko się ociepli będzie mieszkała na balkonie. Ma taki głęboki amarantowy kolor, że aparat nie radzi sobie z tą barwą.

(https://lh3.googleusercontent.com/-zppvnn9-M_c/VRmWrsrzm7I/AAAAAAAAHVE/xdVpZRCJ9eQ/s640/DSC08366.JPG)

(https://lh6.googleusercontent.com/-aKmNi6SPtxE/VRmWrtb6r2I/AAAAAAAAHVI/CFp8i0xMvb4/s640/DSC08367.JPG)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Babcia_Wisia Marzec 31, 2015, 10:06:47
Ja jesienią dostałam dwie w doniczce po symbolicznej 1,- w mojej osiedlowej kwiaciarni.
Były już przekwitnięte, nie wiedziałam co zrobić i wsadziłam przed blokiem.
Przeżyły i teraz zaczynają się budzić  :idea:.
Cześć Jagódko, Twoja piękna no i czekam na Twój balkon.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: tellerka Marzec 31, 2015, 11:56:03
Nie, Jagódko, nie jechała do stolicy, planowała zamieszkać w Świeciu 8)

Na balkonie będzie jej dobrze, może jesienią na trawnik trafi? ;)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Madziara Marzec 31, 2015, 16:12:17
Jagodko piekna,malenka dama :-D
Ciekawi mnie jak dlugo zostanie taka malenka :-? Mialam swego czasu na balkonie miniaturke(tylko przez jeden sezon),bo w kolejnych latach wystrzelila ponad pol metra wzwyz :shock:
Moje doniczkowe juz sie budza,to Nostalgie z pieknymi,ciemnymi listeczkami  :grin:


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: makosz11 Kwiecień 01, 2015, 12:46:37
Na trawnik to ogromne ryzyko bo jak dotąd to w około jedynie psie wc, trawa zadeptana na polepe... więc będzie na pewno na tym mini balkonie. Póki co, wyjęłam z doniczki produkcyjnej do większej i osypałam świeżym podłożem...Balkonik mini wiec ledwie się koty mieszczą z kilkoma doniczkami. Ten rok będzie raczej: patrzymy, rozglądamy się, myślimy, planujemy...


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: amh7 Lipiec 17, 2015, 10:41:08
Krystyno piękne ma te pnące róże, czy bez problemu Ci zimują? jak je przechowujesz?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Canna0 Czerwiec 23, 2016, 20:42:29
Różyczki miniaturki, które dostałam na Dzień Kobiet, wsadzone do donicy i wyniesione na balkon, bardzo się rozrosły. W małej doniczce były cztery 20-centymetrowe roślinki, a teraz jest gąszcz półmetrowych krzaczków. Przypuszczam, że to nie były miniaturki (specjalna odmiana?) tylko inne skarlone róże. Zresztą wszystko jedno, cieszy mnie to, że mają wielką ochotę na kwitnienie - naliczyłam 48 pąków, na których jeszcze nie widać koloru kwiatków.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Curious Czerwiec 24, 2016, 11:43:20
Śliczności a pączków ile!


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Canna0 Lipiec 05, 2016, 10:43:18
Muszę jeszcze raz je pokazać w pełni kwitnienia, później już nie będą takie ładne. :)
A nie mogły tak licznie kwitnąć w chwili zakupu?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Lipiec 06, 2016, 16:07:28
Wyjątkowa ta miniaturka. Ja ilekroć kupię róże w doniczce (głównie te z grupy kardana) to pąki się już nie chcą rozwinąć.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Canna0 Lipiec 06, 2016, 16:43:39
Te też tak miały, ale gdy przekwitło to co kwitło obcięłam wszystkie pędy z pąkami, przesadziłam do świeżej ziemi i dużej donicy i pomału przyzwyczajałam do mieszkania na balkonie. No i tak wyrosły. Ciekawe, czy przetrwają zimę.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Lolek Luty 22, 2019, 12:20:45
Liczę na Wasze rady i wsparcie  :) Pierwszy raz w tym roku chcę wsadzić różę na balkon. Mam przygotowaną dużą donicę tylko im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości. Czy będzie rosła na wschodnim balkonie ? Słońce jest do 11 max. Polecacie jakąś konkretną odmianę ? Coś dla początkujących ?


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: wyrak Luty 22, 2019, 21:33:19
Ja zawsze sadziłam miniaturki z marketu. Rosły i kwitły super. Z tym, że na zimę chowałam do piwnicy. Jeśli chcesz coś poważniejszego to musisz po prostu czytać o konkretnych odmianach i dobrać taką, która nie wymaga max. słońca.
Może ktoś ma doświadczenie z uprawą róż na takim stanowisku i poleci Ci konkretną odmianę? Ja wiem tylko, że róża " The Fairy" jest niewymagająca.


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Lolek Luty 24, 2019, 17:58:29
Dziekuje  :-D


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Sierpień 06, 2020, 14:26:53
Tegoroczny balkon postanowiłam obsadzić różami. W czasie  kwietniowego zamknięcia nas w domach przeglądałam oferty w internetowych centrach ogrodniczych. Z wybranych odmian nie wiele było w konsekwencji  wystawionych do sprzedaży.  Ale mam takie i póki co zdrowo rosną i kwitną.
(https://images85.fotosik.pl/824/ebe18ab3c9e314c8med.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/ebe18ab3c9e314c8)

(https://images86.fotosik.pl/823/17582115797c8356med.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/17582115797c8356)

(https://images85.fotosik.pl/824/859e787de696b1d5med.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/859e787de696b1d5)

(https://images85.fotosik.pl/824/b5cb77ea625e6962med.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b5cb77ea625e6962)

(https://images86.fotosik.pl/823/9a6fea15d326c38cmed.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/9a6fea15d326c38c)

(https://images85.fotosik.pl/824/c6f91cfef69ad5dcmed.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c6f91cfef69ad5dc)

(https://images85.fotosik.pl/824/5494f779b22e843dmed.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/5494f779b22e843d)

(https://images86.fotosik.pl/823/6a8aecd7ca844733med.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6a8aecd7ca844733)

(https://images85.fotosik.pl/824/30b92f7025808207med.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/30b92f7025808207)


Tytuł: Odp: Hodowla róż w pojemnikach
Wiadomość wysłana przez: Krystyna Sierpień 06, 2020, 14:40:50
Mam jeszcze różę pnącą. Rośnie na balkonie już trzeci rok. Obficie  kwitła przez cały czerwiec.
Ale deszcz też padał nieprzerwanie przez cały czerwiec więc kwiaty nie prezentowały się pięknie.

(https://images86.fotosik.pl/823/c3255bafe9e03cafmed.jpg) (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c3255bafe9e03caf)
Nie znam nazwy jej odmiany. Ma nieduże, jasne liście ,nie powtarza kwitnienia. Ukłucie kolcami uczula ręce.
Ma to taką dobrą stronę , że nie imają się jej choroby , nie rusza jej przędziorek. Podczas gdy na pozostałych różach muszę z nim walczyć. Ponoć nie lubi wilgoci a u mnie praktycznie stale pada.