Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Rośliny doniczkowe => Inne gatunki i hybrydy, które nie pasują do kategorii powyżej. => Wątek zaczęty przez: yantee Lipca 23, 2011, 20:02:34Tytuł: Jumellea gracilipes
Wiadomość wysłana przez: yantee Lipca 23, 2011, 20:02:34
W przyszłym tygodniu ma do mnie dotrzeć storczyk botaniczny Jumellea gracilipes. Przekopałam strony polskojęzyczne i... niewiele znalazłam na temat tego storczyka  :-? Może ktoś jest w stanie pomóc mi i choć w skrócie podać warunki uprawowe tej rośliny. Chodzi mi o temperaturę, stanowisko, wilgotność, podłoże, zasilanie.
Nie znam niemieckiego i angielskiego, żeby na tamtych stronach pobuszować, natomiast w translatorze wychodzą niezłe krzaki, z których niewiele można zrozumieć  :mad:


Tytuł: Odp: Jumellea gracilipes
Wiadomość wysłana przez: sbb28 Sierpnia 27, 2011, 14:59:08
Wszystkie wiadomości o jej uprawie jakie były możliwe do zdobycia otrzymałaś od Grażyny
pozdrawiam
Małgorzata


Tytuł: Odp: Jumellea gracilipes
Wiadomość wysłana przez: yantee Listopada 10, 2011, 18:37:23
Minęło cztery miesiące od kupna Jumellea gracilipes, minął strach i opadły pierwsze emocje. Dzisiaj mogę powiedzieć, że roślina ma się dobrze. Od razu przesadziłam ją z samej kory do mieszanki dla Cambrii czy dendrobiów. Po czterech miesiącach roślina "dorobiła się" nowego liścia i widać, że parapet jej służy.

(https://lh4.googleusercontent.com/-dhNbY7dhdOo/TqNLPPGUFrI/AAAAAAAAAog/K0AieAjCj5Y/s640/29a.jpg)

Utrzymuję stałą wilgotność w wierzchniej warstwie podłoża, nie dopuszczając do przeschnięcia. Doniczka stoi na parapecie w szklanej osłonce z mokrym keramzytem na dnie. Moczenie raz na 7 do 10 dni. W nocy okno jest rozszczelnione, stoi w towarzystwie masdevallii.
Jest to młoda roślina, która powinna zakwitnąć w przyszłym sezonie. Jak dobrze pójdzie  :)