Forum Ogrodnicze FloraForum.eu

Rośliny doniczkowe => Agrotechnika => Wątek zaczęty przez: probeta Lipca 11, 2009, 05:53:11Tytuł: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: probeta Lipca 11, 2009, 05:53:11


Jeśli chodzi o to spagnum przy storczykach to w dalszym ciągu uważam że robicie coś nie tak - ja do tej pory mam storczyka tak posadzonego (ok 3lat) i nie widzę potrzeby go przesadzać, inna sprawa że mam ze spagnum już z 20 letnie doświadczenie i jestem jego gorącą wielbicielką a mam koleżankę z dłuższym storczykowym stażem i ona go nie cierpi więc wierzę wam dziewczyny że go nie czujecie :)


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: toska Lipca 11, 2009, 08:04:50
Mam storczyki i to aż dwa  :x
W obu widać spagnum i oba sobie żyją w najlepsze , nie gnija , ale ja podlewam je rzadko , jak sobie przypomne a przypominam sobie raz na 2 - 3 tygodnie .
Za to jak już sobie przypominam to wsadzam je do gara z wodą na 10 - 15 minut niech nasiąkną  :D
Może przez to rzadkie podlewanie mój storczyk zaszedł w ciąże  :?

Serdecznie pozdrawiam Basia


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: wyrak Lipca 11, 2009, 08:21:44
W kupnych storczykach spagnum jest często tylko przy szyjce korzeniowej (tak się mówi o kaktusach, nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć :?). Wkoło jest kora i tego spagnum nie widać. I tu jest ból. Bo w doniczce wydaje się być sucho a tam w środku głęboko spagnum mokre.


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: probeta Lipca 11, 2009, 09:18:34
Dlatego powiedziałam że Toska za często podlewa i nie traktuje storczyków indywidualnie :)


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: toska Lipca 11, 2009, 09:26:18
Beatko gdzie ja je za często podlewam ?
Ja to je bardziej przesuszam , ni i ja je traktuje indywidualnie bo mam tylko dwa  :x
Moim storczykom nie grozi gnicie z winy dużej ilości wody w spagnum  :D

Ja to ostatnio jestem przechylona na stronę przesuszania niż przelewania , bo tak mi powiedziała Jola że lepiej przesuszyć niż przelać  :D

Jak przesuszyłam storczyka to zaciążył .

Mam pytanie te moje storczyki nie chcą kwitnąć , są u mnie od pół roku i kwitły tylko przy zakupie  :sad:
Teraz zamiast kwitnąć jeden ma keik a drugi rosnie w liście i bulwy ( czy jak to sie nazywa )
Co mam zrobić by kwitły ?


Basia


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: Dolli Lipca 11, 2009, 11:42:27
Dlatego powiedziałam że Toska za często podlewa i nie traktuje storczyków indywidualnie :)

Powiedziałaś tak o mnie, nie o Tośce, więc jeszcze raz zaznaczę, że storczyki mi gniły po przyniesieniu ze sklepu, zanim zostały przeze mnie podlane. Zanim cokolwiek z nimi robiłam. Nie wszystkie, oczywiście. Zdarzyło się tak 4 razy.

Storczyki podlewam bardzo rzadko, nigdy nie zdarzyło mi się ich zalać. Podlewam zawsze indywidualnie i zawsze według potrzeb. Na przykład teraz kąpie się tylko jeden, bo reszta nie musi. Nawet tu, na forum, wiele razy ostrzegałam przed podlewaniem. Wolę przesuszyć niż zalać. A spagnum, jak napisała Kasia-Wyrak, rzeczywiście znajduje się przy "szyjce" rośliny, bardzo głęboko w donicy. Jeśli niepodlewane u mnie kwiaty zaczynały mi gnić, to znak, że zawiniło spagnum i gąbka, a nie ja. Zawsze wyciągałam spagnum kompletnie przemoczone, mimo, że korzenie przy ściankach doniczki wydawały się kompletnie suche.

Mam pytanie te moje storczyki nie chcą kwitnąć , są u mnie od pół roku i kwitły tylko przy zakupie  :sad:
Teraz zamiast kwitnąć jeden ma keik a drugi rosnie w liście i bulwy ( czy jak to sie nazywa )
Co mam zrobić by kwitły ?
Basia

Basiu, hodowca na wystawie mówił, żeby dać im przynajmniej pół roku odpocząć i nie próbować indukować kwitnienia. U mnie też po kwitnieniu zaczynają wypuszczać liść. Tak ma być.
A kwitnienie będzie, jeśli zafundujesz im różnicę temparatur. Wystarczy na noc rozszczelnić okno, by miały chłodek. Na razie daj im spokój, niech sobie odpoczną.


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Lipca 22, 2009, 12:58:30
Co do spagnum, ja też mam mieszane uczucia. Mam możliwość kupowania przekwitłych  storczyków z kwiaciarni, rośliny w zasadzie nie są zniszczone. Podloża różne. Do dzisiaj żałuję, że 2 falki wyrzuciłam z tego spagnum, tak mialy piękne korzenie. Ale dzisiaj kupiłam ślicznego na zewnątrz falka z tym podłożem i masakra w środku. W tej doniczce podłoże bylo bardzo zbite, zresztą było go bardzo dużo, aż doniczka była twarda, w tamtych bylo bardzo luźno ulożone.
Zostawiłam sobie jednego falka miniaturkę w spagnum dla eksperymentu i muszę przyznać,ze po 10 miesiącach korzenie mają się dobrze.

Jeszcze jedno, jako , że na storczyki nie wydaję majątku, mogę trochę poeksperymenować i drugi już storczyk wsadziłam do ceramicznej doniczki.


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: mulatka Sierpnia 21, 2009, 08:57:44
Ceramiczne doniczki są wg mnie najbardziej odpowiednie dla storczyków.
Niestety trzeba mieć juz pewne doświadczenie w uprawie aby się na nie przestawić  8) Bardzo łatwo przelać.


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Sierpnia 21, 2009, 11:28:13
Mulatko moje storczyki to bardzo pospolite hybrydy, mogę sobie robić eksperymenty. Od jakiegoś czasu mam dwa falki w ceramice i mają się lepiej niż te w tych przezroczystych doniczkach.
Odnoszę zresztą wrażenie,że podłoże lepiej w nich przesycha, co w moich warunkach mieszkaniowych  jest bardzo ważne szczególnie jesienią i zimą.
Jeszcze jedno te handlowe przezroczyste doniczki zwyczajnie nie podobają mi się. Dlatego kilka dni temu kupiłam niedrogie stosunkowo cienkie doniczki ceramiczne i spróbuję dodatkowo zrobić w nich boczne otwory i będę stopniowo przechodzić na ceramikę.


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: Venus9 Sierpnia 21, 2009, 11:41:16
dukra13 jak zrobisz te dziury z boku doniczki to napisz jak poszło ja mam tez w ceramicznych 2 storczyki i od czasu kiedy lepiej poznałam zasady hodowli storczyków też im tam dobrze. Ale jestem ciekawa co z tymi dziurami ja robiłam od dołu, muszę się zastanowić na d bocznymi  :D :D :D Jeśli chodzi o wiertła to użyła do betony boscha ale lepsze będą do ceramiki - (nie miałam takich w domku) zwykłe nie dały rady i kręciły mi się w miejscu  :-) :-) :-) :-)


Post dołączony: Sierpnia 21, 2009, 11:43:58
W spagnum mam malutkiego storczyka ma chyba z 5 cm i na razie nie wyciągam go jest za delikatny jest w koszyczku więc mogę sprawdzić stan korzonków  :-D :-D :-D :-D


Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: dukra13 Sierpnia 21, 2009, 12:47:28
Venus jeszcze nie robilam tych dziurek, mam nadzieję, że pójdzie gładko zwykłym wiertłem bo doniczki raczej z tych cienkich. Mam tylko obawę  , aby nie pękły.
Jak narazie nie spieszy mi się, bo nie mam co przesadzać, a doniczki kupiłam, bo były niedrogie i odpowiednia wielkość.Tytuł: Odp: spagnum w kupionych storczykach
Wiadomość wysłana przez: Venus9 Sierpnia 21, 2009, 21:02:50
dukra13 jeśli masz cienkie doniczki to proponuję do ceramiki możesz takie dostać  Casto lub innym markecie budowlanym  :D :D :D :D